Zařizujeme novou koupelnu: Vanu nebo kout?

ZAŘIZUJEME NOVOU KOUPELNU: VANU NEBO KOUT?
Zařizujete novou koupelnu a stále nemáte jasno v tom, zda se rozhodnout pro sprchový kout nebo vanu? Nebo raději obojí? Každá z variant má své výhody a pochopitelně i nevýhody, které je potřeba důkladně zvážit. Pokud stále tápete, které řešení by pro vás bylo lepší a navíc se ztrácíte v dnešní nabídce van a sprchových koutů, rádi vám dáme základní rozhled.

2v1

Jelikož není v prostorových ani finančních možnostech většiny koupelen mít v jedné místnosti vanu i kout zároveň, jedním z řešení je spojení obou variant dohromady, tedy spojení klasické vany s tzv. zástěnou, která brání pronikání vody ze sprchy do celé místnosti.

  • Save

Zástěny se používají nejčastěji jednodílné, ale také se mohou skládat z více dílů, s čímž samozřejmě úměrně stoupá i cena. Dražší jsou pak zástěny, které se dají vertikálně sklopit.

Zdroj: www.adca22.org

Relax ve vaně

Určitě nám dáte za pravdu, že největší výhodou vany je její prostor, kam se můžete natáhnout a hodiny relaxovat. Ve většině případů je také snadnější její údržba. Pokud navíc chcete vanu dovést k dokonalosti, stačí si vybrat tu se speciálními funkcemi. Dnes už na trhu bez problému najdete vany s tryskami i vířivkové verze. Vanu také oceníte, pokud máte doma malé děti nebo plánujete rodinu.

Co se týče typů van, existuje jich hned několik. Do větší koupelny si můžete dovolit volně stojící vanu. Klasika mezi všemi jsou naopak vany umístěné přímo u stěny, ty jsou navíc vhodnou variantou pro spojení se zástěnou. Mezi nejdražší varianty patří vany rohové, které k relaxaci přímo vybízí.

  • Save

Volně stojící vany patří k designově nejzajímavějším kouskům.

Zdroj: www.technistone.cz

Praktický sprchový kout

Ačkoliv se nelze „naložit“ do sprchy plné vody, sprchový kout se pyšní i tak mnoha pozitivními charakteristikami. Je praktický, zabere méně místa než vana, a proto se hodí i do malých koupelen. Pokud Vám navíc není cizí ochrana životního prostředí, nebo minimálně šetření financí za protočenou vodu, určitě zvolte kout namísto vany, i když tato výhoda je relativní. Jak už jsme zmínili, vanu ocení mladé rodiny, sprchový kout naopak starší či imobilní lidé, pro které je přístup do sprchového koutu snazší.

Nejpoužívanějším typem jsou klasické rohové a čtvrtkruhové snížené kouty. Moderním a odvážným typem jsou pouze pevné dělící stěny, i ty řadíme mezi sprchové kouty.

  • Save

Zvolením sprchového koutu se ještě nemusíte vzdávat relaxace při sprchování, stačí do systému zabudovat masážní panel.
Zdroj: www.bathdeluxe.com

Moderním typem sprchových koutů jsou průhledné dělící stěny.

Zdroj: www.thehollandbureau.com

Podklady ke článku poskytly následující stránky: www.siko.cz, www.thespruce.com, scottmcgillivray.com, www.littlethings.com.