Záclony, které vytváří domov

ZÁCLONY, KTERÉ VYTVÁŘÍ DOMOV

Každý kupoval snad alespoň jednou za život záclony či závěsy do svého bytu nebo s nákupem minimálně pomáhal při výběru vzoru. Ačkoliv by se mohlo zdát, že se jedná o poměrně lehký úkol, opak může být pravdou. Jak tedy správně vybrat stínění oken do bytu či domečku? Ukážeme si v následujícím článku.

  • Save

Záclony v kombinaci se správnými závěsy dotvoří tu pravou atmosféru interiéru.

Zdroj: www.marmasland.com

Nedejte pouze na vzhled

V první řadě je třeba si rozmyslet, kolik světla by měla vysněná záclona propouštět dovnitř místnosti. Propustné záclony (ze žakáru, lesklé organzy) se hodí do společenských prostor, jako je obývací pokoj. Do ložnice se naopak hodí tzv. black-out záclony, které nepustí dovnitř světlo v žádnou denní dobu, a vy si tak můžete nerušeně vychutnat spánek v ztmavené místnosti klidně i v pravé poledne. Tím ale seznam typů záclon z daleka nekončí, pokud se například chcete vyhnout žehlení, kupte do interiéru tzv. crushové záclony se záměrně „pomačkaným“ efektem.

  • Save

Milovníci přírodních materiálů ocení plátnové batistové záclony. Ty vyšívané se hodí do kuchyně, podobně jako překřížené. Nejpraktičtější variantou ale zůstávají v této místnosti rolety.
Zdroj: www.technistone.cz

Čím delší záclona, tím elegantnější místnost

Při vybírání závěsů či záclon také myslete na jejich délku, většinou se doporučuje, aby končily 2 cm nad zemí. A pokud víte, že budou zavěšeny poblíž topného zařízení, je vhodné vybírat nehořlavé produkty s legendou ohýnku.

  • Save

Dnes již lze na trhu sehnat dokonce tzv. thermo závěsy s termoizolačními vlastnostmi, které odráží sluneční paprsky a zároveň šetří energii při vytápění. Výjimkou nejsou ani hypoalergenní materiály.
Zdroj: guides.overstock.com

Vybírejte z nespočtu barevných provedení

Pryč jsou ty doby, kdy byla na výběr jednobarevná záclona. Dnes se v nabídce barev a odstínů můžete snadno ztratit. Závěsy lze navíc efektně sepnout či efektně uvázat. Při výběru barvy je dobré se řídit celkovým stylem interiéru.

  • Save

Skvěle působí barevné sladění závěsů s pohovkou v obývacím pokoji.
Zdroj: static.hillarys.co.uk

Kolejničky nebo tyč?

Při výběru závěsů přemýšlejte i nad mechanismem jejich uchycení. Existuje nepsané pravidlo, že pro jemné záclonky by se měli volit pouze lankové garnyže, zatímco těžší, elegantní závěsy umístit na kovové tyče. Zde je ale nejvhodnější poradit se přímo s odborníkem. Za zvážení stojí také vzhled garnýže, na výběr je mezi kovovou, plastovou či dřevěnou, která by měla být lakovaná, k zajištění delší životnosti.

Informace byly čerpány z těchto stránek: www.wayfair.com, www.kika.cz.