Vintage nebo retro?

VÍTE, JAK SI ZAŘÍDIT INTERIÉR VE STYLU VINTAGE, RETRO ČI ANTIQUE? JE MEZI TĚMITO STYLY VŮBEC NĚJAKÝ ROZDÍL? ANO!
Vintage
Ačkoli je tento pojem dnes široce využíván, termín vintage se vztahuje pouze k předmětům, které jsou starší 20 let a více.

Vintage v interiéru? Proč ne! Vintage design interiéru je především o navození pocitu šarmu a oživení historie zajímavými předměty. Přidáním starožitností a sběratelských předmětů vytvoříte dnes velmi žádaný vintage. Běžte se podívat na bleší trhy či do obchůdků se starožitnostmi, budete překvapeni, jaké skvělé designové kousky zde najdete.

  • Save

Jednou z možností vintage je provensálský styl. Se starým nábytkem si můžete vyhrát a zkusit jej zrenovovat. Interiér pak doplňte polštářky v květinových vzorech.

Zdroj: bestdesignideas.com

Poznávacím znakem provensálského stylu (anglicky provence style) je uvolněná a útulná atmosféra venkovského domu. Nejvyužívanější z barev je bílá, která je doplněná o přírodní, zemité barvy – především odstíny hnědé. Občas se provensálský styl zařazuje až mezi tzv. antique.

Antický styl

Antický styl (anglicky antique) patří kouskům starším než 100 let. Někdy je uváděna hranice 50 let.

Typické jsou nástěnné fresky, které zdobí stěny haly, ložnice či obývacího pokoje. Na podlaze bude zajímavě vypadat mramorová mozaika, která má příjemnou barevnost, chybu neuděláte ani s kobercem. Nevyhýbejte se bronzu ani pozlaceným doplňkům.

Tip: Výrobcem desek inspirovaných mramorem je i královéhradecká společnost Technistone. Kombinací unikátních technologií výroby materiál TechniStone® zachycuje krásu přírodního mramoru obohacenou o vlastnosti tvrzeného kamene.

  • Save

Právě zlatá barva dominuje antickému stylu, nebojte se jejího využití v interiéru.

Zdroj: samstroy.com

Retro
Posledním pojmem je retro. To už jednoduše odkazuje na něco, co není v současné době v módě. Retro kousky jsou předměty nové, ale inspirované staršími trendy a módními styly. Stejně jako v případě vintage se pojem retro neomezuje zdaleka pouze na oblečení. Retro může být lustr, šperk a klidně i auto. Mezi nejpopulárnější patří návraty do období 50. až 80. let 20. století.

Z typických materiálů se jedná zejména o chrom, vinyl a umakart. Na stěnu můžete zavěsit komiksové obrázky, filmové plakáty, zarámované originály obalů od LP desek.

  • Save

Pro retro je typická například jasně červená či olivová barva

Zdroj: www.stylainterier.cz

Poklady ke článku poskytly následující stránky: www.pollybland.com, www.rozhlas.cz, www.dwellcandy.com .