Ve světě frčí vegan design. Znáte to?

VE SVĚTĚ FRČÍ VEGAN DESIGN. ZNÁTE TO?
Ptát se, jak je na tom Česko s veganstvím by byl asi velký počin. Jsou tu skupiny bojující za práva zvířat tak silně a náruživě, že se po debatě s nimi stanete možná i veganem. Na druhou stranu jsou tu i skupiny lidí, kteří milují české zabíjačky nebo myslivost a právě Ti mají doma trofeje. Určitě jste všichni už někdy a někde viděli bytové doplňky typu doživotně letící vycpané kačeny na zdi nebo koberce před krbem, které vám svojí srstí připomínají kance. V bytových časopisech často nalézáme informace o tom, jak kůže zebry zapadá do módních bytových trendů. Naštěstí největším trendem posledních let se stává „selský rozum“. V jednoduchosti je totiž krása. Do popředí se i u nás dostává myšlenka, kdo a hlavně jak vyrábí věci, které si kupujeme a hlavně se dost často ptáme, z čeho ty věci jsou. Vegan design dává smysl. Co to tedy je?

Veganský výrobek nebo taky výrobek bez krutosti nevychází z něčeho živého a není ani malinko živočišný natož, aby byl testovaný na zvířatech. Ve světě designu nabízí veganský návrhář výrobky, materiály a látky, které neobsahují, neškodí, nemučí ani nevyužívají žádné živé bytosti. Veganský design prostě uznává, že všechny živé bytosti mají emoce a pocity a neměly by být používány pro představu o luxusním životě. Veganské alternativy výrobků do bytu nebo domu taky mohou být i zdravější. Veganské látky a výrobky jsou jemnější, čistší a celkově zdravější pro novorozence, děti a dospělé. Prostě se jedná o výrobky, které jsou šetrné k naší planetě a hlavně vydrží kupu let. Takže zapomeňte na sedačky nebo křesílka z pravé kůže, ovčí vlnu, kachní nebo husí peří nebo hedvábí.

  • Save

Zdroj:VeganDesign

Litovat ale nemusíte. Design je hravý a šikovný tvůrce si dokáže poradit se vším. Alternativ je mnoho. Od matrací počínaje až po eco-friendly malby na zeď. Je spoustu alternativ. Například ananasový list, který časem nahradí zvíření kůži. Z těchto listů se totiž získává materiál nazvaný Pinatex. Peří můžete nahradit dutým vláknem kapok. Banánové hedvábí od toho pravého nepoznáte! Pak tu máme všemocné konopí, bambus a lyocell, což je viskóza ze dřeva a recyklovaných textilií.

  • Save

  • Save

Nakupovat můžete tady ve veganském obchodě : https://vegandesign.org/featured/

A pokud vám tento trend pořád vrtá hlavou nebo vás to naopak chytlo, absolvujte rovnou kurz veganského designu online! Ano, zkuste to! https://vegandesign.org/online-course/ Například se dozvíte, které materiály jsou udržitelné, veganské a bez krutosti. Naučíte se, jak zahrnout takový design do vašeho domova nebo se více dozvíte i o tom, jak vegan design pomáhá lidem s alergiemi.

Čím více zákazníků bude poptávat výrobky, které nejsou živočišného původu, tím více výrobců bude nuceno se tímto problémem zabývat a postupně se určitě zmírní masivně rozšířený krutý přístup ke zvířatům. V obchodech určitě koukejte na visačky u výrobků. Už teď někteří výrobci disponují různými certifikáty, které na nich uvádějí. Minimálně by tam mělo být, že se výrobce zaručuje, že zvířata během chovu netrpěla, žila svůj přirozený život a nebyla vystavená stresu.