Stejný jazyk, jiná kultura: americký & britský styl kuchyní

Ačkoli mluví stejným jazykem, tak se od sebe Američané a Britové velmi liší. Někdy se až může zdát, že dělají všechno opačně. To platí také pokud jde o podobu jejich domů či bytů. V naší domácnosti není místo, které by lépe odhalilo náš osobnostní typ a způsob života tak, jako kuchyně. Všimli jste si někdy, že se do jejího vzhledu promítají i národní a kulturní zvyklosti? V této první ze sérií o kuchyňských rysech různých národností se podíváme, jak lidé z USA a Velké Británie přistupují k designu srdce domova.

Americké kuchyně

Něco na tvrzení, že „v Americe je všechno větší“, skutečně je. Když vstoupíte do americké kuchyně, uvidíte otevřený prostor propojený s obývacím pokojem a jídelnou. Hostitel se tedy může během příprav pohodlně bavit se svou rodinou a přáteli. Všichni dobře známe velkou dvoukřídlou lednici „amerického stylu“. Toto monstrum pojme dostatek jídla, a navíc vám stisknutím jednoho tlačítka vyrobí led či dokonale vychlazenou vodu. Prvkem, který se zdá být téměř povinným bez ohledu na to, zda je kuchyně ve stylu tradičním či moderním, je ostrůvek. V tomto případě ostrov. Je vždy ve stejném stylu jako zbytek kuchyně a bývá jejím hlavním centrem. Jídlo se tu připravuje během povídání s hosty, kteří se shlukují kolem, aby nezmeškali nějaké důležité novinky. Přesně jak to známe z filmů. Své tradiční místo zde má i snídaňový bar, kde se můžete posadit u ranní kávy nebo večerního popíjení vína při západu slunce. Snídaňový bar má pro Američany důležitou funkci k vytváření pocitu útulného domácího pohodlí.

 

Styl americké kuchyně - bílé skříňky, velký kuchyňský stůl a americká trouba se sporákem
  • Save

Americký styl je velkolepý, odvážný, a přitom stále hřejivý. (Noble Calista)

 

Pokud jde o design, americké kuchyně dbají na detail. Kliky, textil a spotřebiče jsou často vybírány tak, aby spolu perfektně ladily. Klasické vyřezávané dřevěné skříně a lišty jsou noblesní ozdobou kuchyňského nábytku. Dřevo, zejména v tmavých tónech, je doplněné žulovými nebo křemennými pracovními deskami.

Prostorný a velkolepý, ale stále vřelý a srdečný  – to je americký styl.

 

Americká bílá kuchyň Crystal Diamond a dřevěná podlaha, pracovní kuchyňský stůl se sporákem a digestoří
  • Save

Vařte a bavte se ve velkém americkém stylu. (Crystal Diamond)

 

BRITSKÉ KUCHYNĚ

V čem jsou britské kuchyně typické? V domech Britů bývá obecně méně prostoru, jednoduše proto, že mají k dispozici méně plochy v domech a zástavbách postavených před dávnou dobou. Britové jsou tak zvyklí na maximální využití prostoru s důmyslným řešením pro ukládání věcí. Velké lednice nabývají na oblibě, ale kompaktnější spotřebiče jsou stále standardem. Podobně se projevuje i trend otevřených kuchyní spojených s obývacím prostorem, ale stále mají konzervativní Angličané tendence kuchyň alespoň částečně schovat „za roh” nebo ji oddělit úplně. Přesto je nejdůležitější místností v domě bez ohledu na to, jak malý je její prostor nebo jak daleko od obývacího pokoje se nachází.

 

Malá britská bílo hnědá kuchyně se varnou deskou a dřezem. Varná konvice, nože, hrnky a ubrousky.
  • Save

Malé prostory, velkolepý designový zážitek. (Crystal Absolute White)

 

Protože britské kuchyně bývají menší, materiály a barvy jsou vybírány v lehkých a vzdušných tónech, aby vytvořily iluzi většího prostoru. Britský styl lze označit jako „eklektický“ – nebojí se kombinovat vzory a je pravděpodobné, že zde najdete i hravou kombinaci barev v podobě tapety, která na sebe strhne všechnu pozornost. Skutečným britským evergreenem je trouba AGA, která dosud nevyšla z módy a je často ústředním bodem celé místnosti. Je to designový doplněk stylově ladící k tradiční venkovské kuchyni. Tato královna spotřebičů ale funguje dokonale i s moderním nábytkem. Přestože je v některých kuchyních běžným tématem i květinový a vintage styl, kombinace starých a nových prvků je stále více populární. Stejně jako AGA je skvělým příkladem použití původního dřezu vedle elegantních skříní bez úchytů.

Smysl pro tradiční život s nečekaným moderním zvratem – to je to, s čím Britové umí pracovat s elegancí.

 

Zůstaňte naladěni na vlnu cestování, protože v nadcházejících příspěvcích na blogu se podíváme na nuance i podobnosti v designu kuchyní u temperamentních Italů a dokonale přesných Němců.

 

Britská bílá kuchyně s obývákem, se stolem a malou židlí uprostřed místností
  • Save

Kontrastní britský styl v sobě odráží tradiční hodnoty i duši moderního člověka. (Crystal Polar White)