Slow living: Zastavte čas ve svém domově

Zastavit čas neznamená si život prodloužit, ale zintenzivnit jeho prožívání. Tak je tomu i u bydlení. Namísto toho, abyste po práci zamířili rovnou na gauč, kde už registrujete pouze svítící obrazovku, naučte se vnímat podobu místností, ve kterých žijete, více v detailu. Poznáte, jak veliký vliv na vaše rozpoložení mohou mít předměty, kterými se obklopujete.

Život je moc krátký na to, abychom jej žili rychle, a náš domov příliš krásný na to, abychom jej vnímali pouze pohledem.

 

Bydlení založené na emocích

Osobní vize dělá váš domov unikátním místem, které ve vás vyvolá ty správné emoce. Druhé takové místo na zemi už není. Zde můžete být naprosto svobodní a sami sebou. Mnoho lidí je unavených světem, který se může zdát zcela v rozporu s jejich vlastními hodnotami. Domov je místem, kde můžete vytvořit svět, který odráží to, na čem vám záleží nejvíce.

Přemýšlíte někdy nad tím, jak vás skutečně baví trávit váš čas? V jakém prostředí se dokážete skutečně nadechnout a prožít okamžik všemi smysly najednou? Domov je prostor reflektující vaší individualitu a měl by být sestaven na základě toho, jak se chceme cítit a žít, a ne podle definovaných vzorů, které preferuje společnost. Umění slow living designu není pouze o estetice. V jeho centru úsilí o vytvoření harmonického místa tkví touha usnadnit lidem život, který má přirozeně plynout v prostorech, které obýváme. Bez zbytečností, bez překážek a bez stresu.

 

Klidný život v ruchu města

Malé útulné zákoutí pro rozjímání, jako je křeslo u okna, čtecí koutek s dobře situovaným světlem. Pohodlné klidné místo v kuchyni pro vaši pauzu, zatímco se vaří čaj. Stačí jen málo k tomu, abyste si díky prostoru vytvořili své zpomalovací rituály v rušném každodenním životě.

 

 

Když dorazí domů vaše rodina nebo si pozvete návštěvu, vpouštíte je do svého světa, kde chcete, aby se cítili příjemně. Společné zážitky dávají prostoru opravdový smysl. I proto se vyplatí vybavit byt dlouhým stolem pro vaše společná setkání a pohovkami, kde si můžete spolu v klidu sednout a vychutnat si chvíle skutečné blízkosti. Nemáte-li mnoho prostoru, stačí i velké polštáře, které poslouží jako další sedadla na podlaze.

 

 

 

Bydlení založené na opravdovosti

Přírodní materiály a nepravidelné povrchy dokáží proniknout hlouběji do vašich smyslů svou opravdovostí. Na rozdíl od sterility plastu v sobě nesou charakter času a přirozené teplo. Je to jeden z nejjednodušších způsobů, jak ve vašem domě vytvořit příjemnou a uvolněnou atmosféru. Původní textury podlah, stěn, koberce, starožitného nábytku, dále zvlněná nežehlená látka, nedokonalosti ručně vyráběné keramiky, to vše dává našim smyslům podněty, kterých by si měly všimnout a zažít.

 

Tím, že se naučíme přijímat předměty se všemi jejich vlastnostmi je to, co je dělá krásné a jedinečné. Tímto postojem uplatňujeme přístup, který nám umožní užít si je déle a dovolit jim se stát součástí našeho života, jednou z jeho stabilních a neměnných forem.