Slow living: Zastavte čas ve svém domově

  • Save

Zastavit čas neznamená si život prodloužit, ale zintenzivnit jeho prožívání. Tak je tomu i u bydlení. Namísto toho, abyste po práci zamířili rovnou na gauč, kde už registrujete pouze svítící obrazovku, naučte se vnímat podobu místností, ve kterých žijete, více v detailu. Poznáte, jak veliký vliv na vaše rozpoložení mohou mít předměty, kterými se obklopujete.

Život je moc krátký na to, abychom jej žili rychle, a náš domov příliš krásný na to, abychom jej vnímali pouze pohledem.

 

Bydlení založené na emocích

  • Save

Osobní vize dělá váš domov unikátním místem, které ve vás vyvolá ty správné emoce. Druhé takové místo na zemi už není. Zde můžete být naprosto svobodní a sami sebou. Mnoho lidí je unavených světem, který se může zdát zcela v rozporu s jejich vlastními hodnotami. Domov je místem, kde můžete vytvořit svět, který odráží to, na čem vám záleží nejvíce.

Přemýšlíte někdy nad tím, jak vás skutečně baví trávit váš čas? V jakém prostředí se dokážete skutečně nadechnout a prožít okamžik všemi smysly najednou? Domov je prostor reflektující vaší individualitu a měl by být sestaven na základě toho, jak se chceme cítit a žít, a ne podle definovaných vzorů, které preferuje společnost. Umění slow living designu není pouze o estetice. V jeho centru úsilí o vytvoření harmonického místa tkví touha usnadnit lidem život, který má přirozeně plynout v prostorech, které obýváme. Bez zbytečností, bez překážek a bez stresu.

 

Klidný život v ruchu města

  • Save

Malé útulné zákoutí pro rozjímání, jako je křeslo u okna, čtecí koutek s dobře situovaným světlem. Pohodlné klidné místo v kuchyni pro vaši pauzu, zatímco se vaří čaj. Stačí jen málo k tomu, abyste si díky prostoru vytvořili své zpomalovací rituály v rušném každodenním životě.

 

  • Save

 

Když dorazí domů vaše rodina nebo si pozvete návštěvu, vpouštíte je do svého světa, kde chcete, aby se cítili příjemně. Společné zážitky dávají prostoru opravdový smysl. I proto se vyplatí vybavit byt dlouhým stolem pro vaše společná setkání a pohovkami, kde si můžete spolu v klidu sednout a vychutnat si chvíle skutečné blízkosti. Nemáte-li mnoho prostoru, stačí i velké polštáře, které poslouží jako další sedadla na podlaze.

 

  • Save

 

  • Save

 

Bydlení založené na opravdovosti

Přírodní materiály a nepravidelné povrchy dokáží proniknout hlouběji do vašich smyslů svou opravdovostí. Na rozdíl od sterility plastu v sobě nesou charakter času a přirozené teplo. Je to jeden z nejjednodušších způsobů, jak ve vašem domě vytvořit příjemnou a uvolněnou atmosféru. Původní textury podlah, stěn, koberce, starožitného nábytku, dále zvlněná nežehlená látka, nedokonalosti ručně vyráběné keramiky, to vše dává našim smyslům podněty, kterých by si měly všimnout a zažít.

 

  • Save

Tím, že se naučíme přijímat předměty se všemi jejich vlastnostmi je to, co je dělá krásné a jedinečné. Tímto postojem uplatňujeme přístup, který nám umožní užít si je déle a dovolit jim se stát součástí našeho života, jednou z jeho stabilních a neměnných forem.