Slow design: ekologie, udržitelnost, TechniStone®

SLOW DESIGN: EKOLOGIE, UDRŽITELNOST, TECHNISTONE®

V poslední době je stále více skloňovaný název „slow fashion” neboli pomalá móda. Určitě jste o tomto fenoménu někde četli. Móda, která je kvalitní, nadčasová a vydrží vám mnohem déle než jednu sezónu, začíná být v trendu. Proč je to vlastně důležité? Jde hlavně o to chránit naší planetu. Produkcí obrovského množství zboží, které za rok vyjde z módy nebo se opotřebí, vzniká také mnoho odpadu. V produkci „rychlé módy” často nemají pracovníci spravedlivé mzdy, je tu tlak na velmi nízkou cenu. Čímž trpí samozřejmě kvalita. Důsledkem je výroba obrovského množství zboží, které zanedlouho skončí v odpadu a tak se vyrobí další a další a tak stále dokola.

  • Save

Zdroj: Technistone – odstín ECO NEV – z českých surovin, vyráběn v české firmě Technistone, speciální kolekce pro Čechy.

Slow design (slow interiérový design) má stejný systém a dá se nakupovat tak, aby byl nadčasový a nepodléhal trendům. Výrobek by měl být vyroben kvalitně a měl by vydržet dlouho. Důležité je i to, aby byl produkt vyroben eticky a zodpovědně k životnímu prostředí a pracovníci byli spravedlivě odměněni a cena pro spotřebitele byla férová. Slow design se vyplatí i z finančního hlediska. Sice je možná prvotní investice do kvalitního nadčasového kousku vybavení vyšší. Ale nemusíte si za pět let kupovat například novou kuchyňskou desku, protože se vám ta původní poškrábala nebo jinak poškodila. Slow design je zatím poměrně nový koncept a možná jen tak nenajdete výrobce, který by své výrobky označoval nějakým logem či značkou, která by napověděla, že takový výrobek je šetrný a udržitelný. Musíte tedy sami pátrat a přemýšlet. Opravdu důležité je hledět na nadčasovost a kvalitu. Ptejte se, zda je produkt vyráběn z místních zdrojů, snižuje firma nadměrné transportní náklady? Recykluje?

  • Save

Zdroj: Technistone

  • Save

Zdroj: westwing.cz Krásný stolek vyrobený z kusu dřeva, který by se nedal použít při výrobě klasických rovných ploch, může být krásným a originálním doplňkem interiéru. Pokud je navíc dřevo získáno z udržitelných zdrojů, nemusíte mít výčitky.

Era tvrzeného kamene. Era technologie pro zelenou přírodu.

Cílem ekologického zaměření v provozním závodě Technistone je zlepšení pracovních podmínek a prostředí, a zároveň plnění legislativních podmínek na ochranu ovzduší a ekologie. I proto společnost ročně investuje do ekologie a recyklace materiálů v hlavním závodě v Hradci Králové miliony korun. Produkty TechniStone splňují striktní evropské i americké normy, jsou deklarovány několika „zelenými certifikáty“, více než třetina portfolia produktů využívá recyklované suroviny. Podíl recyklovaných složek v rozmezí 20 -70% je především v podobě recyklovaného skla a zrcadlových střepů. Technistone maximálně využívá suroviny z lokálních zdrojů pro snížení negativních dopadů na přírodu způsobených dopravou. 100% látek určených k separaci je v Technistone recyklováno s nulovým odpadem. Následně je recyklováno 70% rozpouštědel a 50% olejů. Zbytky jsou pečlivě vytříděny, sledovány, zařazeny a předány k likvidaci speciálním firmám. Společnost budováním vlastních distribučních skladů napomáhá snížit i tolik diskutovatelnou kamionovou a lodní dopravu. Technistone si plně uvědomuje, že celkově roste počet lidí, pro které je důležité, aby se jejich zaměstnavatel nebo dodavatel choval odpovědně. Odpovědné chování proto přijímá za své a snaží se i motivovat.

Zajímejte se o to, odkud výrobek pochází, jak byl vyroben a jak dlouho vám vydrží. Nebojte se na to zeptat.

Další značky, které dbají na slow design: Actona, Louis de Poortere, více na slowcommons.wordpress.com