Schodiště v interiéru

POKUD PRÁVĚ STAVÍTE NEBO REKONSTRUUJETE PATROVÝ RODINNÝ DŮM ..
Pokud právě stavíte nebo rekonstruujete patrový rodinný dům či zařizujete mezonet, už určitě přemýšlíte, jaké schodiště by pro vás bylo to pravé. Poradíme vám, jaký typ se do vašeho interiéru bude hodit nejvíce i jaký materiál zvolit.

Točité či rovné?

V první řadě byste měli popřemýšlet nad tím, jaké máte ve svém domě možnosti, protože ne každý typ schodiště se hodí do každého prostoru. Například pro malé prostory je nejvhodnější zvolit schodiště rovné, či ve tvaru U nebo L. Pokud naopak chcete využít schodiště jako designový prvek domácnosti, koukněte se po spirálových schodištích, ke kterým můžete dodat extravagantní zábradlí.

Design vašeho interiéru můžete zdůraznit i vhodně zvoleným schodištěm. Materiál TechniStone® může být to pravou inspirací!

Zdroj: www.technistone.com

Jak široké schody?

Šířka nástupnice by měla být dostatečná, aby se na něj vešla celá plocha chodidla. Za ideální výšku schodů se považuje 15-18 cm, čemuž odpovídá doporučená šířka nástupnice 27-33 cm.

Jaký styl a materiál?

Vzhled schodů by měl ladit se zbytkem vašeho domu, takže se vyhněte kombinování dvou dramaticky odlišných stylů. Co se týče materiálu, nejčastěji jsou využívané kovové a dřevěné schody, variantou odpovídající současným trendům je kámen. Pokud se rozhodnete právě pro něj, jedinečnou volbou je schodiště od společnosti Technistone, a.s., předního výrobce tvrzeného kamene. Materiál TechniStone® má moderní vzhled, vybírat můžete ze široké nabídky barev. Potěší vás i vysokou praktičností, je odolný vůči mechanickému i chemickému poškození a snadný na údržbu.

Design vašeho interiéru můžete zdůraznit i vhodně zvoleným schodištěm. Materiál TechniStone® může být to pravou inspirací!

Zdroj: www.technistone.com

Nezapomeňte na zábradlí!

Madlo zábradlí má byt správně umístěno ve výšce 110 cm nad každým stupněm schodiště. Výplň zábradlí může být vertikální a horizontální, kdy za bezpečnější se považuje výplň horizontální. I přesto, že se párování protichůdných stylů nedoporučuje, zajímavě zvolená kombinace může působit efektně, např. ocelové zábradlí oživí zachovalé dřevěné schodiště.

Na schodiště se často pokládá koberec, zvolit můžete také lehký běhoun. Řešením jsou i tzv. kobercové nášlapy na schody, které jsou opatřeny samolepící páskou. Nášlapy na schodech zabrání jejich opotřebení a nebezpečí podklouznutí. U hladkých schodů je nutné zvážit použití protiskluzových tryskaných nebo lepených pásků.

Schodiště lze pokrýt kobercem, běhounem či nášlapy na schody.

Zdroj: s-media-cache-ak0.pinimg.com

Podklady ke článku poskytly následující stránky: technistone.artstone.cz, www.houzz.com, bydleni.idnes.cz, www.living.cz.

KAŽDÁ TŘETÍ DOMÁCNOST PLÁNUJE RENOVACI ČI VÝMĚNU KUCHYŇSKÉ LINKY.
Kámen je materiál, který má nezastupitelnou roli v architektuře i designu. Jeho využití v interiéru je velmi různorodé – od obkladů zdí, přes pracovní desky v kuchyni až třeba po parapety u oken. Aby kámen plnil na sto procent svou úlohu, musí být kvalitně zpracován. A abychom dali jeho kráse vyniknout, měl by být vhodně zakomponován do prostoru.

Kamenný kuchyňský ostrůvek, zdroj: congdonginan.vn

Kam s kamenem?

Kámen, ať již přírodní, umělý nebo tvrzený, je prvek, který má mnoho uplatnění a je jen na vaší fantazii, kde jej využijete. Nejtradičnější pojetí je kamenné obložení zdi nebo dlažba, stejně jako přiznané kamenné zdi, ale opracovaný kámen lze využít také jako obklad, desku stolu nebo například kuchyňskou pracovní desku. Kamenné obložení nechá vyniknout také domácímu krbu. Světové trendy nahrávají i kamenným kuchyňským ostrůvkům, a to včetně skříněk a zásuvek obložených opracovaným kamenem. Tento masivní kus se hned stane dominantou vašeho domova. Zatímco na zeď se často používají jen lehce opracované přírodní kameny, do kuchyně můžete zvolit například tvrzený kámen s leštěným povrchem, který je hladký, vysoce odolný proti poškození a s nízkou nasákavostí, díky které na něm neulpívají skvrny.

Osvětlení svíčkami zaujme na první pohled, zdroj:ThisIsTheFirst.com

Posviťte si na něj

Kámen nejvíce vynikne, když je dostatečně osvětlen. Proto se ho snažte umístit tak, aby mohl využívat slunečních paprsků co možná nejvíce. Luxusní efekt třpytivého interiéru navodí tvrzený kámen Technistone z kolekce Starlight, který obsahuje zrcadlové a skleněné střípky, které způsobují výrazné odlesky. Pokud je kámen v interiéru umístěn tak, že na něj přímé denní světlo nedopadá, lez využít prvky umělého osvětlení. Podhledové podsvícení nebo bodová světla umístěná například na kamenné zdi celý prvek pozvednou. Kamennou zeď lze prosvětlit také pomocí svíček. Při obkládání stěn lze uměle vytvořit niky pro vložení svíčky nebo naopak nechat část kamene vyčnívat ven a na tu pak svíčky umístit. Po zapálení navodí romantickou atmosféru venkovského domu.

Kombinace různých odstínů kamene Technistone, zdroj: Technistone

Kontrast barev přináší efekt

Kromě dobře osvětleného místa jsou důležité také barvy a jejich kombinace. Některé dokážou místnost opticky prohřát, jiné zase naopak navodí pocit chladu. Nebojte se tedy být trochu odvážní a zkuste si s barvami pohrát tak, aby kámen a například barva stěny nebo dekorací byla v kontrastu. Nejen, že kámen vynikne, ale místnost se opticky prohřeje. Využít můžete například červenou, oranžovou nebo žlutou barvu. Kombinovat lze také různé odstíny kamene či kamenných desek z tvrzeného kamene Technistone. Tím vytvoříte zajímavou mozaiku nebo atypické geometrické tvary. V koupelně může být krásným kontrastem obklad z tmavého kamene a jako protiklad světlé umyvadlo či vanu.

Pozor na špatný dojem

V případě využití kamene vždy berte v potaz daný prostor. Cihlové zdi nebo opracované kamenné desky skvěle vyniknout v moderních interiérech, větších bytech nebo loftech. Naopak přiznaný přírodní kámen různých velikostí se hodí spíše do domů v rustikálním venkovském stylu.