Proč by se architekti měli více setkávat?

Máme veľkú zodpovednosť za  vývoj  architektury na Slovensku  – aký pohľad na nás budú mať budúce generácie, ako ovplyvníme život ľudí. Mali bysme viacej hovoriť o našej práci a využiť miesta stretnutia, aby sme sa vzájomne podporovali v tvorbe a spoločne rozhodovali o vývoji a koncepcii mesta. Napríklad na netradičných miestach ako bola Nitra –  Stará vodáreň a v Košiciach – Kino Úsmev.„ říká architektka Tatiana Kopková, spoluorganizátorka sítě eventů „Nejen o kameni v architektuře“.

V oblíbených prostorách popartového kina Úsměv se setkala skupina vybraných košických a prešovských architektů, kteří přijali pozvání firmy Technistone a zúčastnili se série přednášek. Účelem akce bylo seznámit architekty s projekty a zajímavými tématy týkající se jejich oboru.

 

  • Save

 „Na aktivite Technistone oceňujem, že prispieva k rozšíreniu možností na stretávanie architektov v príjemnom prostredí, tak ako to bolo v kine Úsmev v Košiciach. V dnešnej dobe sociálnych sietí je takáto snaha obzvlášť vítaná. Mňa osobne potešila aj účasť kamenárov, dobrá spolupráca remeselníka a architekta alebo dizajnéra umožňuje nachádzať kreatívne riešenia, z čoho v konečnom dôsledku profitujú naši  klienti.“ pronesl o akci zástupce hlavního architekta města Košice, Martin Jerguš.

 

  • Save

První přednášku zahájily architektky Tatiana Kopková a Timea Koiš, které spolu pracovaly na návrhu tzv. Bielé chaty, které měla stát na místě požárem zničené Kežmarské chaty ve výšce 1614 m.n.m. K realizaci však bohužel dodnes nedošlo. Proč tomu tak bylo, se dozvěděli účastníci v rámci poutavého povídání o zrodu i zániku tohoto projektu.

Lokálním zpracovatelem Technistone je košické kamenictví Stone (odkaz na www.stone.sk), jehož majitelé Martin a Slavo Ducarovi řekli pár slov o tom, co vše je možné z kamenných materiálů v interiéru vytvořit a podělili se i své zahraniční realizace. Málokdo ví, že tito bratři začínali v Spojených státech a podíleli se na vytváření interiéru pro modelku Tyru Banks či známého herce Toma Hankse.

 

  • Save

K vidění zde byli celé desky materiálu Technistone Poetic Black a Mystery white, novinky kolekce Serenity.

Velmi významnými hosty večera byl ateliér STOA architects. Manželé Andrea a Miro Macejkovi nás seznámili se svým projektem městského hřbitova Prešov, který proměnili nevšední místo určené nejen pro návštěvu zesnulých, ale rozsáhlý park plný zeleně a zajímavých designových prvků. Za tento projekt jsou v současné době nominováni na cenu CEEZAR 2019.

 

  • Save

Peojekt Městského hřbitova v Prešovně od ateliéru STOA architects nominovaný na ocenění CE.ZA.AR 2019

 

V závěru vystoupila mladá talentovaná designérka, které přijela přednášet až se slovinského Mariboru. Její specialitou je kreslení interiérů a starším kolegům ukázala, že i mladá generace nepracuje pouze s myší, ale vezme do ruky tužku a během chvíle vytvoří vizi interiéru, která uchvátí klienta a nestojí taková náklady jako počítačová simulace.

  • Save

 

Technistone bude v sérii přednášek pokračovat i nadále. Více informací můžete sledovat na webu či facebookovém profilu Technistone.