Podcasty o designu a architektuře

Svět umění a designu je nekonečnou studnicí inspirace, ze které rádi čerpáme nejlépe každý den. Dnes není problém být napojen na zdroj poznání během vaření, procházky nebo ve frontě. Podcasty jsou ideální „zpříjemňovač“ každodenních aktivit. Připravili jsme pro vás výběr našich nejoblíbenějších podcastových kousků o architektuře a designu, které vás přesvědčí, že i o hmotných a vizuálních věcech lze mluvit bez obrazu a k tomu si odnést příjemný zážitek a spousty užitečných nápadů.

 

  • Save

Na materiálech, kterými se obklopujeme, záleží, protože určují, co tu po nás zůstane. Nebojte se s nimi experimentovat nebo se spolehněte na generacemi prověřený kámen. (TechniStone®, Pearl Lava)

Bourání

Asi nejstarší český pořad o architektuře a designu z produkce Českého rozhlasu přináší už od roku 2009 do vašich uší rozhovory s architekty i kreativními lidmi z oblasti designu o jejich práci. Moderátor architekt Adam Gebrian bourá klišé, mýty, předsudky a stereotypy nejen v oblasti architektury a zve si inspirativní hosty, jejichž práci sám ctí a respektuje. Nikdy se   k realizacím nestaví tak kriticky jako kdysi ve svém pořadu Gebrian versus. Pro pravidelnou porci architektonického řemesla si nalaďte každé pondělí od 18 hodin radio Wave nebo si poslechněte i starší epizody online na webu.

Poslechnout na webu

Spot

V Českém rozhlasu ještě na chvíli zůstaneme. Pořad Spot je rozhlasový magazín o urbanismu, veřejném prostoru a životě ve městech, který zkoumá, čím žijí česká města a jejich obyvatelé. Od maloměst až po metropoli. Spot je pořad pro všechny, kteří neberou město jen jako shluk domů a zajímá je, jak společnost i jednotlivci ovlivňují nebo můžou ovlivnit podobu veřejných prostor. Ostatně my formujeme prostředí a prostředí formuje nás, takže proč se nedozvědět, co pro sebe navzájem můžeme ještě udělat?

Poslechnout na webu

 

  • Save

Materiály, kombinace, inspirace. Svět podcastů je svět, kde nápady tečou proudem jako řeka, ke které se jen stačí sehnout…(Martina Šandová, stolek ze vzorků TechniStone®)

 

The World of OOOOX

Podcast architektonického studia OOOOX nabízí vhled do jejich vlastní práce a projektů. Mimo aktualit z pozadí fungování jednoho z nejznámějších ateliérů v Česku se autoři v několika dílech věnují i praktickým informacím a radám. Například ohledně rekonstrukce, výběru materiálů nebo vás seznámí s průběhem spolupráce s architektem a jednotlivými postupy při realizaci.

Podcast OOOOX na Spotify a Apple Podcast

 

Czechdesign podcast

Czechdesign už od roku 2003 propojuje profesionály z oblasti designu s laickou veřejností a nejzajímavější novinky a trendy české i světové scény pravidelně sdílí ve svém online magazínu. V červnu uvedli první díl svého nového podcastu, v němž šéfredaktorka czechdesign.cz Veronika Pařízková zpovídá osobnosti ze světa českého designu a představuje malá nahlédnutí do jejich tvorby. Zatím to vypadá na jeden výživný díl každý měsíc a už se moc těšíme, s jakými dalšími kreativci z naší domovské scény bude pokračovat.

Na Spotify

Na Apple podcasts

Na Google podcasts

 

Rendertalk

3D modelování objektů nebo prostředí a následné renderování fotorealistických obrazů, které jsou ve své bohatosti detailů uměleckým dílem. Jakub Kolek ve svém podcastu zpovídá české a slovenské umělce digitálního světa, kteří jsou schopní pomocí technologií a svých dovedností vdechnout život i obyčejným věcem. Poslechněte si rozhovory s osobnostmi digitálního umění, které nás obklopuje více, než si možná uvědomujeme. Od vizualizací našeho budoucího domova, přes reklamu až po speciální efekty žánrových filmů.

 

  • Save

Realita je jen zdánlivá. 3D vizualizace jsou bezchybným otiskem skutečnosti nebo ještě lépe – jejího budoucího ideálu. (zdroj: Reawote, TechniStone®, Noble Cloudy Onyx)

Poslechnout RENDERtalk

 

About Buildings + cities.

Jak se měnila města a jak nás ovlivňuje architektura dávné minulosti až do dnešních dní, sleduje britský podcast About Buildings + cities. Podcast má některými epizodami přesah i do technologií, vědy, hudby i vizuálního umění, které ovšem s architekturou mnohdy úzce souvisí. Moderátoři architekti Luke Jones a George Gingell epizody vedou formou dialogu mezi sebou obohaceného o zajímavosti ke každému tématu. Očekávejte velký nášup neobyčejných postřehů a příjemný britský humor!

Poslouchat na iTunes

 

Life of an Architect

Rádi se díváme za oponu tvorby a pod ruce opravdových profesionálů. Podcast Life of an Architect je pro nás jako příjemné zjevení, které přináší vhled do role architekta a jeho hodnoty. Tohle není podcast o architektuře jako takové, ale architektuře jako profesi a poslání. Ať už sami máte kreativní povolání nebo vás jen zajímá co práce architekta obnáší, tohle je podcast přesně pro vás.

Poslouchat na Apple podcasts

 

  • Save

Hra s barvami a kombinacemi materiálů je nejoblíbenější částí realizace interiéru. (zdroj: Nataliamprojekty)

 

Material Matters

Spisovatel Grant Gibson o materiálech a jejich využití, s designéry, výrobci i umělci. Rozhovory, které jdou do hloubky a odkrývají cestu a pozadí jejich práce, kterou formoval určitý materiál nebo technika typická pro jejich tvorbu. Epizody věnované peří, kukuřici nebo nehtům jsou perličkami celé série, ale nenechte si ujít ani tolik diskutovaný a provokativní plast.

Poslouchat na Apple podcasts