Osvětlení v interiérech – nutnost i doplněk

SPRÁVNÉ OSVĚTLENÍ JE ROZHODNĚ JEDNÍM Z NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH PRVKŮ KAŽDÉHO INTERIÉRU. POKUD JSOU JEDNOTLIVÉ MÍSTNOSTI OSVĚTLENÉ ŠPATNĚ NEBO DOKONCE VŮBEC, MŮŽE TO UŠKODIT NEJEN DESIGNU CELÉHO BYTU ČI DOMU, ALE HLAVNĚ NAŠEMU ZRAKU.
Tmavá místnost?

Iluze velikosti prostoru je určena především světlem odraženým od povrchu stěn. U tmavých místností musíte najít způsob, jak do nich přilákat více světla, ať už přirozeného či umělého. Pokud má místnost nedostatečné osvětlení, bude vypadat tmavě a ponuře, bez ohledu na to, jak dobrý je její design. Rohové lampy, stěnové svícny a centrální osvětlení na stropě pomohou místnost rozjasnit, pokud není k dispozici přirozené světlo.

  • Save

Obzvláště v tmavých místnostech popřemýšlejte o správném umělém osvětlení, zvláště pokud není k dispozici přirozené denní světlo.
Zdroj: homeepiphany.com

Obývací pokoj

Koncept vrstvení světla je důležitý také v obývacím pokoji, tedy v prostoru, kde se lidé shromažďují za účelem sledování televize, čtení, hraní her nebo konverzace při setkání s přáteli. V místnostech, kde lidé stráví spoustu času, designéři upouštějí od zapuštěných stropních svítidel a místo toho doporučují osvětlení, která světlo odrážejí od stropu. K nasvícení jednotlivých zón v místnosti je rovněž možné využít světelné rampy.

  • Save

Se stropním osvětlením v obývacím pokoji nesáhnete vedle.
Zdroj: hgtvhome.sndimg.com

A co kuchyně?

Kuchyně bývají v domácnosti tím nejfrekventovanějším místem. Nejen že se tu vaří, ale zároveň je místem rozhovorů, občas se zde píší úkoly či čtou noviny. Proto osvětlení této místnosti věnujte dostatek pozornosti. Mimo centrálního osvětlení se zamyslete zejména nad osvětlením kuchyňské linky, kde musí být světlo umístěno tak, aby bylo dobře vidět na pracovní plochu a zároveň aby na ni naše ruce nevrhaly stín. Jako velmi účelné se v kuchyni jeví osvětlení pomocí horní světelné rampy, které lze
instalovat na vrchní plochu horních skříněk. Ideální je spojení umělého osvětlení s tím přirozeným, proto se často kuchyňské linky umísťují poblíž oken.

  • Save

Kuchyně je především pracovním prostorem, který na prvním místě musí odpovídající technické parametry.
Zdroj: TechniStone

Ložnice

V ložnici potřebujeme správné světlo ve správné intenzitě v ten správný čas. Denní světlo zde uvítáme především prvních dvacet minut po probuzení k nastartování našeho dne. Zbytek práce odvede už světlo umělé. Pro noční čtení na lůžku doporučují odborníci nástěnná svítidla s nastavitelnými rameny. Každé svítidlo by potom mělo pracovat na svém vlastním, ideálně nástěnném spínači, na který je možné snadno dosáhnout. Okolní osvětlení může být zajištěno stojací lampou, kterou lze umístit vedle postele. Stojací lampy jsou dnes k dispozici LED i úsporné, a to v různých povrchových úpravách. Mnohé stojací lampy jsou navíc vybaveny stmívačem a některé typy dokonce dvěma, pro samostatné stmívání hlavní i čtecí lampy.

  • Save

Se stropním osvětlením v obývacím pokoji nesáhnete vedle.
Zdroj: hgtvhome.sndimg.com

Pracovna

Na práci je potřeba vidět, takže osvětlení do pracovny vybírejte s rozmyslem. Pokud pracujete u počítače, nesmí se vám v něm světlo odrážet. Ideálním řešením je skloubení centrálního svítidla a osvětlení pracovního stolu. Pro centrální světlo jsou nejlepším řešením zářivková svítidla, která se odráží od stěn nebo stropů a zajistí tak dokonalé osvětlení celé pracovny. Stolní lampa poté může poskytnout osvětlení pracovního stolu pro čtení v noci. Aby nedocházelo k oslňování pracujícího člověka, musí mít lampa neprůsvitné stínidlo a nesmí z ní vyčnívat světelný zdroj. Pokud budete psát, lampu umístěte podle toho, jakou rukou píšete, pravák by měl mít lampičku na levé straně a naopak.

  • Save

V pracovně je ideální umístit židli a pracovní stůl poblíž okna, až poté přichází na řadu umělé osvětlení.
Zdroj: hgtvhome.sndimg.com