Okouzlující provensálský styl

KDYŽ SE ŘEKNE PROVENCE, VĚTŠINA Z NÁS SI VYBAVÍ PODMANIVOU LEVANDULI, SLUNCEM ZALITÉ VINICE A KRÁSNOU KRAJINU FRANCOUZSKÉHO VENKOVA.
V tomto duchu se nese stejnojmenný designový styl, který dodá vašemu interiéru prázdninovou atmosféru s nádechem Provance.

  • Save

Rustikální útulnost a osobitá jednoduchost jsou hlavními znaky provensálského stylu.Zdroj: cdn.bestdesignideas.com

Pokud bydlíte v městském bytě, budete mít s provensálským stylem trochu více práce, tento styl je totiž náročný na detaily. Naopak snazší je jeho docílení ve venkovském prostředí, provence styl vypadá opravdu harmonicky ve venkovských domech či vilách.

Složení barev, materiál a nábytek

Provensálský styl má vlastní osobité rysy, kde každý detail hraje jedinečnou roli. Zvláštní pozornost si zaslouží volba barev. Stěny a stropy jsou často vyzdobeny v pastelových barvách kombinované s bílou, omítka může zůstat hrubá. Nábytek volte dřevěný a v barvách louky nebo levandule (tzn. světle fialové), vedle nešlápnete ani s tyrkysovou nebo klasicky bílou. U doplňků sáhněte po předmětech s patinou času a starožitném nábytku. Zavítejte klidně i do antikvariátu, zaručeně tam najdete zajímavé kousky přesně pro vás. Opomenout nelze ani tkaniny, i ty by měly působit harmonicky s výsledným designem. Volte látky v květinových či jemných pastelových motivech, které mohou posloužit například jako přehoz na pohovku či povlaky na polštářky.

  • Save

Přírodní dřevo, květinové vzory a elegantní bílá, to vše je provensálský styl.Zdroj: cdn.bestdesignideas.com

Provensálský styl má hodně společného se stylem rustikálním (článek si můžete přečíst zde), především v použití dřeva či květinových vzorů.Daleko ale nemá ani od vintage, kde je naopak jistá podobnost v použití starožitných předmětů. Je tu ale jeden zásadní rozdíl. Pod provensálským stylem si představíme uvolněnou a útulnou atmosféru venkovského domu, vintage je naopak starožitná stylizace bez rustikálních motivů. Naštěstí nejsou v designu nastavená žádná striktní pravidla, proto dejte přednost své fantazii a interiér svého bydlení si zařiďte dle svých představ.

Podklady ke článku poskytly následující stránky: bestdesignideas.com, www.stylainterier.cz.

  • Save