Minimalistické inspirace pro jednodušší život

Minimalismus neznamená méně pohodlí, ale naopak více času si jej užívat.

Jaké jsou největší benefity žití s málem? Jak se dají základní principy minimalismu vpravit do běžného života? Žít minimalisticky rozhodně nemusí být nuda! Kouzlo minimalismu spočívá především v jednodušším životě s možností rozpoznávat a užívat si to, co je v něm skutečně důležité. Nemusíte se hned zbavit všeho majetku a žít mezi čtyřmi stěnami, abyste si osvojili základní minimalistické dovednosti.

 

  • Save

Minimum věcí, maximum pohodlí. Takový je trend v interiérovém designu. Světlo, teplé tóny, přírodní materiály a dostatek místa pro seberealizaci. Tyto prvky pomáhají vytvořit zázemí, ve kterém se budete cítit příjemně a svobodně.

 

  1. Ukliďte si, i v mysli

Otázka zní, potřebuji tuto novou věc? Mohu tu starou ještě dále využít? Základní pravidlo minimalismu zní – pokud si něco koupíte, jiné musíte z bytu zase „vyhodit“. To samé platí pro všechno, na co jste za poslední rok nesáhli. Tak se udržuje rovnováha množství věcí okolo nás. Více pak přemýšlíme nad tím, co opravdu potřebujeme. Udělejte si čas na úklid a užívejte si radost z čistého bytu jen s tím potřebným a užitečným. Skvělé tipy na toto téma najdete v knize Zázračný úklid od Marie Kondo.

 

  • Save

Čím méně máte, tím méně potřebujete. A naopak. Toto zlaté pravidlo vám ukazuje, které věci opravdu stojí za to vlastnit a opečovávat.

  1. Zapomeňte na poměr cena/výkon

Co je opravdu nezbytné nám při nákupu nejlépe napoví naše vědomí, nikoliv aktuální potřeby a technické parametry moderních výrobků. Potřeby nás mohou klamat, může se jednat o zavedené zvyky, které nám ale nepřináší nic nového ani pozitivního. Veškeré výrobky mají jediný účel své existence – být koupeny. Celé týmy profesionálů hledají cesty, jak přesvědčit zákazníky o jejich užitečnosti a nezbytnosti pro domácnost. Nakupujte proto vědomě, a ještě jednou se sami sebe zeptejte: „Opravdu to potřebuji?“. Více věcí znamená více práce s jejich uklízením, tříděním, hledáním a rozhodováním. Váš interiér bude lépe udržovatelný, nebude-li zavalen zbytečnostmi.

 

  1. Skutečná hodnota věcí tkví v udržitelnosti

Jednoduše řečeno, dbejte na kvalitu a původ. Skutečná hodnota věcí se neskrývá za cenovkou, a i když za kvalitu většinou zaplatíte více než za lacinější variantu, budete si ji více vážit a zaručeně vám i lépe poslouží. Tento ekologický návyk vám navíc přinese větší radost z nákupu a lepší pocit ze sebe samotného.

  • Save

Jste ekologicky uvědomělí? Plastům se vyhýbáte, nakupujete v bio kvalitě a třídíte odpad? Aplikujte tento princip i do vaší domácnosti – kupujte věci, které nezatěžují přírodu, jsou plně funkční, vydrží dlouho a neokoukají se vám.

 

  1. Nechte prostor volně dýchat

Známe to všichni, přijdeme z práce, odložíme klíče sem, poštu tam… Kupení věcí je zlozvyk, který zakrývá krásu předmětů. Je vám na pohled milejší čistá pracovní deska, nebo zavalená spotřebiči, prostředky, suvenýry a dalšími „nezbytnostmi“, které potřebujete mít po ruce? Máte unikátní starožitný nábytek, krásnou kuchyňskou desku z kamene, ratanový stolek… Nechte tyto materiály vyniknout. Místnost se opticky zvětší, projasní, vaše mysl bude klidnější a zbavíte se zbytečného hledání a stresu. Systém a pořádek jsou totiž nejlepší pomocníci pro úsporu času.

 

  • Save

Nezakrývejte krásu materiálů zbytečnými předměty, které na ně nepatří. Váš systém bude vaším nejlepším přítelem, který umožní lépe dýchat vám i vašemu interiéru.

 

  1. Štěstí přeje uvážlivým

Nejen věci, ale i životní procesy můžete ze svého života vypustit nebo přesunout tak, aby lépe pasovali do denního režimu. Co vám zabírá nejvíce místa v mysli? Kdy máte největší kapacitu daný úkol zvládnout naráz? A kde najdete místo na zábavu? Pište, plánujte, mějte své klidné místo, kde můžete zhodnotit váš den, zjistit, co vás potěšilo, z čeho naopak radost nemáte a co s tím můžete dělat dál. Radost z procesu a pocit uspokojení je rovnice, která by měla určovat každou aktivitu, kterou děláte. Klidná a uvědomělá mysl je nejsilnější zbraní proti zbytečnému plýtvání časem, energií i financemi. Proto vždy přemýšlejte, kam směřujete a co vám na cestě k cíli překáží.

 

  • Save

Plánování je první krok na cestě, kde se sny mění v realitu. Odstraňte staré návyky, které vás brzdí. Právě cesta k cílům, které skutečně stojí za to, bývá delší a složitější. Buďte proto konzistentní a vytrvalí.

 

A hlavní rada závěr? Užívejte si změny, které provádíte. Ať jsou malé nebo velké, posouvají vás dál. Měly by přinášet radost, nikoliv stres či omezení. Proto se do ničeho nenuťte. Především u minimalismu platí, že i cesta je cíl.