Luxusní Art Deco

ART DECO… TO JE STYL S ODVÁŽNOU GEOMETRIÍ, LESKLÝMI POVRCHY I DEKADENTNÍMI DETAILY.
Vznikl po první světové válce jakožto atraktivní styl pro začátek optimismu v poválečné Evropě a Americe. Po dosažení své hlavní popularity ve dvacátých, třicátých a čtyřicátých letech 20. století ho i dnes volí spousta lidí do svých interiérů, a to především kvůli jeho luxusnímu vzhledu a jedinečnosti.

  • Save

Jste-li milovníci dvacátých a třicátých let, pak by se vám mohl líbit interiér ve stylu art-deco.
Zdroj: www.tadyjemoje.cz

MateriályPro Art Deco je příznačná nerezová ocel, zrcadla, chrom, sklo, lak či vykládané dřevo. Ve 20. letech minulého století byl z dostupných materiálů velmi populární především mramor či exotické kůže (žraločí a zebří), proto byl styl Art Deco přístupný mnohdy pouze bohatým.

Barvy raději tlumenější
Typickými barvami jsou černá a šedá, ale také červená či bílá. Vyhýbat se nemusíte ani metalickým barvám, zvláště pak zlaté, ta je znakem luxusu a pro Art Deco se tak skvěle hodí.

TkaninyNepoužívejte látky s květinovými vzory ani neonové barvy. Volte raději ty jednobarevné či s geometrickými vzory, které jsou sami o sobě velmi výrazným prvkem. V Art Decu se vyskytují také vzory zvířecí, například s motivem pávů, zeber apod.

Nábytek

Ve stylu Art Deco naleznete často ornamentální zdobení, a to jak na stolech, židlích, tak i na komodách a dalších kusech nábytku. Pořídit si můžete i nábytek čalouněný či ve vysokém lesku.

Podlahy

Co se týče podlah, jsou jednoznačně ve vedení černé nebo černobílé dlaždice, stejně jako lakovaná povrchová úprava. Podlahu by měly tvořit čtverce či obdélníky. Ve 20. letech patřil k nejpoužívanějším materiálům mramor, který byl postupně doplněn dalšími materiály. Dnes jsou možnosti neomezené a vybírat lze z nespočtu variací, barev i provedení. Dlažbu z tvrzeného kamene TechniStone® například nabízí český dodavatel z Hradce Králové.

  • Save

Geometrické vzory, jemné tkaniny i zajímavé materiály, to vše je Art Deco.
Zdroj: fthmb.tqn.com

Nepostradatelné doplňky

Zapomenout nelze ani na doplňky, právě ty dodají celému interiéru ucelený dojem stylu Art Deca. V Art Decu lze sáhnout po zrcadlech s rámy z niklu či chromu, ozdobných svícnech i vázách. Své místo má v Art Decu i původní osvětlení – ze skla a chromu. Nejpopulárnější bylo sklo bílé a ve stylu Tiffanyho, dnes už lze zakoupit dokonale provedené reprodukce za přijatelné ceny. Podobně uvažujte i při nákupu nábytku a dalších doplňků.

  • Save

Nejen starožitný nábytek, ale i extravagantní zrcadla jsou jedním z prvků interiérů ve stylu Art Deco.

Zdroj: www.living.cz

Podklady ke článku poskytly následující stránky: www.living.cz, www.architecturaldigest.com, www.thespruce.com.