Kvalita interiéru má velký vliv na duševní pohodu

To ví i bytová architektka Dita Héderváry, absolventka Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, ateliér Architektury a designu Bořka Šípka. „Myslím, že kvalita bydlení má velký vliv na duševní pohodu. Mým cílem je tedy navrhovat interiéry s takovou atmosférou, aby se v nich klient cítil dobře,“ říká o své tvorbě. Návrhy a realizace interiérů jsou její prací i koníčkem, což je vidět nejen na sofistikovaně řešených realizacích, ale i na jejím nasazení. V současné době pracuje na přestavbě několika soukromých bytů, rodinného domu a jedné chalupy.

 

Podívejme se jejíma očima blíže na některé z nedávných projektů, ve kterých Dita využila i materiál TechniStone®, se kterým již léta pracuje: “Je skvělou kombinací kvality a v poslední době také originálního  vzhledu.“ Na příkladech dvou bytů si ukážeme, co klienti nejčastěji žádají a kam se ubírají současné interiérové trendy, které však ani s časem neztratí svůj šarm.

 

Dokonalá symetrie

  • Save

Zdroj: bytovyarchitekt.cz

 

„Kuchyň si přáli majitelé velmi jednoduchou, aby nerušila ostatní obytný prostor, ale zároveň byla hezká a elegantní. Proto jsem zvolila systém otevírání dvířek bez úchytek, pouze se zkosenými horními hranami čel dvířek a výsuvů. Výklenek místnosti jsme pak využili pro lednici, spížovou skříň a spotřebiče tak, aby byl celkový výsledek symetrický. Pult nám symetricky vlastně vyšel taky, na jedné straně je varná deska a na druhé dřez.“ popisuje zvolené řešení architektka.

 

  • Save

Zdroj: bytovyarchitekt.cz

 

Dřez se dvěma vaničkami je usazený zespodu, což tvrzený kámen dovoluje, stejně jako vyfrézovanou odkapovou plochu. Rovněž dávkovač saponátu je přímo zabudovaný v ploše desky. Není proto nutné, aby na desce stály jakékoli nadbytečné předměty jako odkapávač či saponát.

 

  • Save

Zdroj: bytovyarchitekt.cz

 

Aby na ostrůvku byly elektrické zásuvky co nejméně nápadné, umístila architektka do desky výsuvné. Čistotu prostoru by narušila i klasická komínová digestoř, proto vybrala varnou desku se zabudovaným odtahem.

„Barevnost jsme opět zvolili tak, aby byla nenápadná a přesto elegantní a nadčasová. Tomu přesně odpovídá jemný béžový dekor tvrzeného kamene TechniStone® Noble Troya. Vzhledem k délce ostrůvku přesahující 3 metry musel být sesazen ze dvou dílů desky. Majitele tento materiál oslovil svými vlastnostmi i vzhledem natolik, že téměř neviditelný spoj akceptovali. Nika ve vysokých skříních je tvořena deskou a obkladem taktéž z TechniStone®,“ dodává k této realizaci.

 

Jednoduchost je nekonečná dokonalost

  • Save

 

Tímto heslem se řídila architekta při řešení kuchyně v rodinném domě, který byl určen k prodeji. Musel být tedy řešen decentně a neutrálně tak, aby oslovil každého zájemce: „Zvolili jsme neutrální oblíbenou kombinaci bílého laku, skla a béžové desky. Zároveň jsme měli předem určený rozpočet. Dokonce jsme při stavbě domu malinko upravili dispozice, aby se vůbec takto velká kuchyňská linka do prostoru vešla. Dveře do chodby vedle schodiště jsme proto nechali zazdít.“

 

Čistého vzhledu kuchyně dosáhla i tím, že do rohu u lednice a spížové skříně umístila roletovou skříňku skrývající spotřebiče, které jinak obvykle zůstávají na lince.  Hladký vzhled podpořil i bezúchytkový systém otevírání skříněk. Horní skříňky pak zaujmou svým proskleným a podsvíceným dnem. Prostor nad okny je také využitý účelně. Zdobí ho podsvícené police v kovovém rámu, které zároveň osvětlují celou pracovní plochu desky z tvrzeného kamene. Tu zvolila Dita opět ve své oblíbené neutrální nadčasové variantě Noble Troya.

 

  • Save

 

Interiér jako hra částí s celkem

„Cílem práce designéra je smysluplně využít prostor tak, aby byl pohodlný, jednoduchý na údržbu a samozřejmě pěkný. Nedám proto dopustit na bytový textil, záclony a závěsy. Dělají interiér o mnoho příjemnějším,“ říká Dita. „ V posledních letech se v interiérové tvorbě klade veliký důraz na kvalitní a přírodní materiály. Stylem jde design směrem k art decu. To je mou současnou inspirací,“ dodává o současném trendu. Není však zastáncem jednoho stylu. Líbí se jí také industriální styl a je velikou nadšenkyní rostlin. V jejím vysněném interiéru proto nesmí chybět zimní zahrada plná zeleně. Pokud by nedělala interiérový design, určitě by sáhla po nůžkách a stala by se zahradní architektkou. Ani dalších výzev se Dita Héderváry nebojí. Nyní začíná pracovat na interiéru kasina, její kolegyně ze společného ateliéru JD Home Design MgA. Josefina Slezáková Hynková pak v současnosti pracuje na síti kosmetických salónů a půjčoven aut.