Když se spojí trendy s technologií (část 1)

vývoj materiálu TechniStone® od první barvy až po nejnovější design (část 1)

Málokdo ví, že společnost Technistone, český výrobce tvrzeného kamene, funguje již od roku 1992, kdy v Hradci Králové vznikl jeden z prvních závodů na výrobu tvrzeného kamene na bázi křemene a křemičitých surovin na světě. V zahraničí se tento výrobek označuje termínem „Quartz surfaces“ nebo „Engineered stone“.

 

  • Save
  • Sídlo Technistone, a.s. v Hradci Králové

 

Od počátku se Technistone zabýval pouze výrobou tvrzeného kamene v podobě velkoformátových desek, či dlaždic. Díky postupně vybudovaným dvěma linkám s použitou italskou Bretonstone technologii mohla začít rozsáhla výroba se současnou kapacitou až 80 000 m2 měsíčně. Vůbec první barvou, která prošla touto výrobní linkou, byl výrobek Karpat Red. Jak šel čas s barevnými trendy tvrzeného kamene Technistone? Pojďte si s námi trochu zavzpomínat na „staré časy“.

 

  • Save

Karpat Red, první barva vyrobená v září 1992, tehdy ještě pod značkou Bohemiastone.

 

  • Save

Vůbec nejbláznivější barvou je podle Jiřího Ludvíka, ředitele oddělení R&D společnosti Technistone, barva Gobi Tropical z roku 1993.

Počáteční období velice nahrávalo hrubozrnným strukturám s výraznými frakcemi drcených a tříděných surovin. Materiály působily rustikálním dojmem, proto dodnes nese tato kolekce název Rustic. Později se kromě základních vstupních surovin začalo přidávat sklo a barevné pigmenty, vznikly tak zajímavé dekory s barevnými sklíčky a výraznými světelnými odlesky, díky kterým nese kolekce příznačný název Starlight. Technistone byl vůbec první, kdo přišel s myšlenkou spojení kamene a drcených zrcadel (rok 1993). Celá výrobková řada dosáhla i zajímavé ekologické certifikace ohledně využití recyklovaných surovin.

Již více než 25 let patří mezi nejprodávanější barvy firmy legendární Starlight Black. Černý, středně hrubozrnný materiál se zrcadlovými odlesky. Právě díky obsahu zrcadlových střepů je nositelem certifikátu SCS Recycled content. Tento luxusní blyštivý efekt si nyní užívají lidé na celém světě ve svých kuchyních, ale i v prostorách letišť, multikin či hotelů.

 

  • Save

Kombinaci Starlight Black a Starlight Ruby najdete v sítích Cinema City

 

Jejím následníkem byla kolekce Venezian, plná odstínů připomínajících „Pohádky tisíce a jedné noci“.

  • Save

Technistone se nebál ani výrazných barev a experimentů s nimi, čehož důkazem je i výrobek Fresh Green, který se vyráběl až do roku 2014.

 

  • Save

Do sekce „retro“ patří neodmyslitelně i barvy z kolekce Translucent. Tyto výrobky měly úžasnou vlastnost, mohli jste je prosvítit a vytvořit tak krásný onyxový vzhled.

 

  • Save

Sněhově bílý a transparentní Translucent Snow White

 

Vzhledem k rostoucímu zájmu o středně až jemnozrnné výrobky se otevřel prostor i pro nový design tvrzeného kamene. Díky příměsím jemných krystalů vznikla stejnojmenná kolekce Crystal, kam patří i stále velmi populární výrobky Gobi. Dříve oblíbené tmavě červené a modré odstíny vystřídala čistě černá a šedá.

  • Save