Je libo skandinávský styl? V jednoduchosti je krása!

POKUD ZROVNA PŘEMÝŠLÍTE, V JAKÉM STYLU BUDE VÁŠ NOVÝ OBÝVACÍ POKOJ NEBO CELÝ BYT, A MÁTE RÁDI ČISTÝ MINIMALISTICKÝ STYL, TAK PRÁVĚ VÁS BY MOHL ZAUJMOUT SKANDINÁVSKÝ STYL.
Co je to skandinávský styl?

Pojem ‘“skandinávský design’“ pochází z výstavy, která putovala pod tímto názvem po USA a Kanadě během let 1954 až 1957, propagovala skandinávský způsob života a představovala práce severských designérů. Tak vznikl význam termínu, kterému dnes propadl celý svět.
Styl se vyznačuje jednoduchostí a vyváženým poměrem mezi estetikou a funkčností, která jsou právě pro Skandinávii tradiční.

Příroda zastává nejdůležitější roli

Typickým rysem skandinávského stylu je využití přírodních materiálů. Již od samé historie severských zemí byli jejich obyvatelé zvyklí spoléhat se hlavně na vlastní dostupné suroviny, které se daly jednoduše zpracovat. Logicky mezi nejdostupnější materiál patřilo dřevo, především bříza a borovice, doplněné často i dalšími dřevinami (jedle, jasan a dub).
Dřevo ve skandinávském stylu má vždy světlejší odstíny, případně je upraveno světlým nátěrem. Často najdeme také nábytek a doplňky z kovu, kůže a skla, které jsou doplněny textiliemi (bavlna, len nebo vlna) a kožešinami.
Do severského designu patří také plast, se kterým začali v 60. letech minulého století pracovat skandinávští designéři. Z těchto důvodů se můžeme setkat s plastovým nábytkem (vyrábí se spíše ve světlých odstínech), případně s doplňky, na kterých se již uplatňuje větší barevnost. Ani při výrobě plastového nábytku a dekorací se však nezapomíná na inspiraci přírodou.

  • Save

zdroj: Leuchtend grau

Jak si zařídit správně interiér ve skandinávském stylu?

Nebojte se, že by vám skandinávský styl nabídl pouze jedinou variantu. Stejně jako většina interiérových stylů, nabízí i tento hned několik variant. Především díky svému dlouholetému vývoji vstřebal mnoho vlivů a myšlenek z celého světa. A v tom je jeho největší výhoda!
Skandinávský styl může být tradiční a rustikální s mírou zdobností či moderní minimalistický, interiér v tomto stylu je tedy vhodný téměř pro jakýkoli prostor.
Skvěle vyjímat se bude především v prostorném loftu či mezonetu, ale jeho tradiční pojetí můžete zvolit i ve venkovském domě nebo v městském bytě. Pokud máte menší byt, tímto stylem jej můžete opticky zvětšit, jen je zapotřebí se při výběru nábytku držet modernější čisté linie.

  • Save

zdroj: interiermag.cz

A co vlastně dodá ten pravý skandinávský nádech?

Skandinávský styl začíná již od podlahy. Ta by měla být ideálně ze světlého dřeva (javor, jasan nebo dub). Pokud nechcete vynakládat peníze na úpravu podlahy v celém bytě, pracujte s tím, co máte k dispozici. Na tmavou podlahu rozmístěte menší světlé koberečky či kožešiny, a pokud chcete něco odvážnějšího, můžete se pokusit starou podlahu přetřít na bílo. Uvažujete-li o koberci, vyberte si jen několik menších kusových koberečků, celoplošným se vyhněte.

Podlahu už máme, teď se podívejme na stěny. Základní barevný koncept v tomto stylu je bílá. Možná vás překvapí, že i bílá může působit teple. Pokud chcete ke skandinávskému stylu přistoupit jako profesionálové, tak v jižně situovaných místnostech sáhněte raději po studenějších odstínech a naopak. Ve skandinávském stylu dobře fungují také světlejší šedé, přírodní tóny a jemné pastely – vždy se řiďte pravidlem světových stran.
Určitě nezapomeňte světle natřít dveře, rámy oken a základ máte za sebou.

  • Save

zdroj: interiermag.cz

Jak správně vybrat nábytek?

Nastává ta nejpříjemnější část v podobě výběru nábytku. Převážná většina nábytkových kusů by měla být ze světlejšího dřeva, zde můžete volit nábytek v jeho přirozené podobě nebo opatřený bílým nátěrem. Důležité je, aby byly nábytkové kusy odlehčené, subtilnější s rovnými liniemi, pro tento styl určitě není vhodné volit příliš zdobené a masivní kusy, které by mohly celkový vzdušný dojem pokazit.

Nezapomeňte kombinovat moderní prvky se staršími kousky (vintage), typickým prvkem je dubový jídelní stůl s bílými moderními židlemi. Nebojte se vedle postele místo nočního stolku postavit dřevěný špalek nebo vyplňte police či komody neopracovaným dřevem. Možností se nabízí opravdu mnoho, ale nejdůležitější je neutrální základ interiéru, kde se nesourodé prvky nenásilně propojí v harmonický celek.

Nezapomeňte na doplňky!

Skandinávský styl charakterizuje mnoho doplňků. Kromě estetického hlediska by měly zastávat i funkci praktického využití. Určitě zde nejsou žádoucí „lapače prachu“.
Na doplňcích se uplatňují výrazné barvy i vzory, které interiér harmonicky zútulní a oživí. Pokud chcete zachovat neutrální barevné schéma, můžete použít např. černé rámečky na fotografie nebo na obrázky. Rozhodně nezapomeňte na svícny z černého nebo stříbrného kovu, které neodmyslitelně k tomuto stylu.

  • Save

zdroj: designville.cz

Pohovku můžete oživit polštářky a přehozy a podlahu kusovými koberečky. Všechny použité textilie by měly být z přírodních materiálů.
V neposlední řadě nezapomeňte na okna, která nemusíte zakrývat vůbec, ale pokud je zakrytí nutné, volte světlou roletu nebo žaluzii.

Důležité je světlo

Přirozené světlo je ve skandinávském stylu poměrně důležité, stejně jako to umělé, především přes dlouhé zimy s tmavými dny a brzkým stmíváním. Pokud ho ve vašem bytě není dostatek, můžete sáhnout po centrálním světle, podlahových a stolních lampách nebo svíčkách, které napomohou k navození příjemné skandinávské atmosféry. Častým materiálem u lamp je zejména kov v černém, šedém nebo měděném provedení, u stolních lampiček je obvyklé i sklo nebo klasická látková stínítka.

Hlavní cíle skandinávského stylu

Skandinávský styl klade důraz zejména na pohodlný a příjemný domov. Hlavní zásadou tohoto stylu je tedy použití přírodních materiálů, funkčního a vzájemně kombinovatelného nábytku jednoduchých tvarů, světlé neutrální barevnosti s minimem akcentních praktických doplňků a naopak s maximem lamp a světel – to všechno vám vytvoří teplo vašeho skandinávského domova.

  • Save

zdroj: cz.pinterest.com/pin/