Jak žít lépe podle well-being living

Well being je velmi často skloňované slovo spojované s osobní pohodou. Prostě se cítit dobře. Co vše člověk potřebuje k tomu, aby se dobře cítil, byl spokojený a dobře se mu žilo? Jak moc Vaše prostředí, ve kterém žijete, ovlivňuje vaše emoční rozpoložení?

 

Doba je taková, že většinu svého času trávíme uvnitř (až 90%), proto je nezbytné, aby toto prostředí vyhovovalo našim potřebám a hledělo i na zdravotní aspekty vlivu vnitřního prostředí, ve kterém trávíme čas. Denní světlo, barvy a celková ergonomie prostoru hrají stěžejní roli.

 

Zdravé prostředí by mělo vyživovat naše tělo i mysl stejně jako zdravá strava, vztahy, cvičení a životní balanc.

 

  • Save

Zdroj: Technistone

Moderní design nemusí být plochý a studený. I ve městě se můžete obklopit krásou přírody.

 

Propojte venkovní prostředí s vnitřním

Biophillic design je nový způsob, jak propojit přírodu a naše vnitřní prostory tak, aby vzniklo vyvážené prostředí, kde se můžete učit, pracovat i žít. Zelené květiny a přírodní materiály dodají interiéru zdravou energii. Sami vnímáte, jak blahodárně na vás působí pobyt v přírodě. Víme, že rostliny nás dělají šťastnými, pomáhají nám dobíjet se a být více koncentrovaní. Bohužel ne každý den máme tu možnost vypravit se do lesa. Proto si kousek lesa musíme odnést tam, kde býváme nejčastěji. V práci a doma.

 

Pozitivní dopad na naši osobní pohodu neboli well being má mít přirozené světlo, vegetace, dobrá kvalita vzduchu, vyvážené barvy, přírodní textury a osobní otisk v prostředí, kde pobýváme.

 

Řešte ergonomii, ne design

Ergonomie se zabývá optimálním nastavením okolního prostředí vůči potřebám jednotlivce. Její součástí je design příjemný pro uživatele, jeho celkové pohodlí a pohodu. Patří do něj tvary, funkce, ale i barvy. Díky nim na nás daný předmět působí. Barvy dělíme podle vlivu na člověka na aktivní a pasivní. Aktivní barvy, růžová, žlutá a světlé barvy obecně místnost větší a rozzáří. Tmavé jí naopak dodají intimitu a pocit tepla.

 

Přírodní materiály přináší domovu harmonii

Vnímáte rozdíl, když si koupíte misku ze dřeva a z plastu? Držet ji, jíst z ní je stejné jako se obklopovat materiály, které ze své podstaty nevychází z přírody. Dřevo, kámen, ale i kovy mohou naši domácnost obohatit a oživit. Jejich hlavní hodnota spočívá v dlouhodobé užitnosti a přirozeném vzhledu, který sluší interiéru a zároveň pohladí i naší duši.

 

  • Save

Zdroj: Technistone

Moderní materiály, jako je tvrzený kámen, vycházejí z přírody, zároveň jsou odolné a vyhovují potřebám současného člověka.

 

  • Save

Zdroj: Technistone

Vytvořte si doma místo, kde se budete cítit dobře a kde můžete mít chvíli jen sami se sebou.

 

  • Save

Zdroj: Technistone

Obklopte se osobními předměty, které vám přináší radost. Každý den se tak můžete navrátit ke vzpomínkám a lidem, které máte rádi.

 

Zbavte se nepořádku

Revoluční metoda Marie Kondo, autorky světoznámé knihy The life-changing magic of tidying up, říká: „Udržujte ve svém domě pouze takové předměty, které jiskří radostí, zahoďte věci, které toto kouzlo nemají, a vše uspořádejte tak, aby bylo snadné je najít.“ Pokud nemůžete svůj domov udržet bez nepořádku, znamená to jediné, máte moc věcí. Jste potom rušeni od práce, odpočinku ale i spánku, Nepořádek nás brzdí, zdržuje, obtěžuje a zahlcuje.

Udělejte si ze svého bytu malé wellness. Ukradněte si kus místa jen pro sebe, kde můžete číst, meditovat a v tichosti přemýšlet. Obklopte se věcmi, které vám dělají radost, které jsou Vám blízké. Vaše nejmilejší knihy či fotografie.