Dobré pronajaté bydlo aneb čím si vylepšit pronajaté bydlení

Málokdo chce dnes investovat do bydlení, které mu nepatří. Je to pochopitelné, luxusní vestavěnou skříň na míru, podlahové parkety z běleného dubu nebo italský mramorový obklad v koupelně si do nového bydlení odnesete jen stěží. Ne vždy je ale nutné investovat vysoké částky a přesto si i pronajaté bydlení zpříjemnit k obrazu svému. Navíc pronájem s sebou přináší  spoustu výhod. Třeba pokud jste právě v situaci, kdy si investici do vlastní nemovitosti nemůžete dovolit, jste rádi flexibilní či máte zaječí úmysly a chuť zakusit dobrodružný život za hranicemi nebo naopak nemáte rádi starosti s pravidelnou údržbou svého bydlení. Možná vás děsí představa mnohaletých finančních závazků. V případě nečekaných životních situací je vždycky mnohem snazší vypovědět nájem a přechodně se přestěhovat do levnějšího bydlení nebo se schoulit na gauč ke svým přátelům.

 

Interiérový design - světle šedá kuchyň se sporákem a barovými židlemi a digestořem
 • Save

Zdroj: www.technistone.cz

 

Se změnou dispozice, výměnou podlahy nebo oken a dveří si nejspíš neporadíte, ale obvyklé kameny úrazu, jako nevyhovující kuchyň, zastaralá sanita či jistá ponurost, která na vás dýchá z každého kouta, jsou problémy, na které se dá najít řešení. I pronajaté bydlení lze vylepšit a v případě nákladnějších zásahů se dá domluvit s pronajímatelem na výhodnějším nájemném nebo kompenzaci.

„Zažili jsme to na vlastní kůži před několika lety, kdy naši kuchyň korunovala více jak třicet let stará linka v neblahém stavu. Nabídli jsme tehdejšímu majiteli pořízení nové a on nám na nájemném na jistou dobu něco slevil. Všechno je o lidech. Pan domácí totiž věděl, že díky nám má o starost méně a dalšímu nájemníkovi může nájem opět o něco zvýšit,“ popisuje své řešení s pronájmem Bára.

Pokud je i pro vás pronájem výhodnější variantou a hodláte na jednom místě zůstat delší dobu, toto je 5 tipů, kterými vykouzlit z průměrného a neosobního bytu originální palác přesně podle vašeho gusta, kam se budete s radostí vracet.

 

 1. Když podlaha nabere druhý dech

Dřevěné parkety ve starších zástavbách mají tu výhodu, že je lze přebrousit a přelakovat. O náklady na takové vylepšení se můžete podělit se svým pronajímatelem, ceny se pohybují zhruba od 250 do 400 korun za m2. Když slovo nedá slovo nebo je podlaha v ještě horším stavu a „korunuje“ jí linoleum či plovoucí podlaha, všechno mohou zachránit velké kusové koberce. Volte zemité barvy, které snadno sladíte se vším. Interiéru dodají přirozenější vzhled.

 

 1. Stěny jako ze škatulky

Vybourat širší dveře nebo vyzdít nechtěný průchod do vedlejšího pokoje je nákladná záležitost, se kterou u svého domácího asi nepochodíte. Na nepoužívané dveře by vám ale mohlo dobře posloužit velké zrcadlo, obraz nebo gobelín. Dají se navrstvit i přes sebe tak, aby se částmi překrývaly, do přední linie postavte větší pokojovou rostlinu v koši a v mžiku si tak vytvoříte „chic“ umělecký koutek. Stěnám vdechnete nový život barevným nátěrem. Moderní odstíny a spoustu inspirace pro práci s barvami najdete třeba na Farrow & Ball.

 

Inspirace odstínů Farrow & Ball
 • Save

Zdroj: https://www.housebeautiful.com/uk/

 

Muž drží v ruce špachtli s hodinkama na rukou.jpg
 • Save

Zdroj: www.tamarki.cz

DIY aneb „udělej si sám“ je heslo interiérové bloggerky Markéty Filgasové. Je to levnější a máte z toho větší radost. I když to nemusí být dokonalé, je to vaše dílo.

 

 

 1. Nešetřete na srdci domova

I když nebudete mít možnost vybrat si novou, i se starší kuchyňskou linkou se dají dělat zázraky. Dvířka můžete přetřít, přestříkat nebo si nechat vyrobit nová z bukové překližky a dát jí skandinávský nádech. Jako to teď udělala Markéta Filgasová, známá z blogu tamarki.cz.

 

Malá holčička drž aku vrtačku a opravuje dřevěné desky z kuchyňské desky
 • Save

Zdroj: www.tamarki.cz

Z natírání dvířek může být i zábava pro celou rodinu.

 

Taková dvířka vám umožní vyhrát si i s detaily jako jsou originální úchytky, tabulová barva či magnetická folie na psaní vzkazů a nákupního seznamu.

Pracovní deska z kamene je pak nesmírně vděčný prvek, který dovede pozvednout jakoukoliv kuchyň na mnohem vyšší úroveň. Do její výměny se vyplatí investovat, například když kuchyň neumožňuje další změnu dispozice, což znamená, že dřez nebude už nikdy jinde a proto se dá použít i pro jakoukoliv budoucí kuchyňskou sestavu. Tvrzený kámen v interiéru je pro takové vylepšení perfektní materiál, praktický ve všech ohledech. Odolný, nadčasově krásný, luxusní a přitom cenově mnohem dostupnější než by se na první pohled mohlo zdát.

 

 1. Váš byt je vaše zrcadlo

Oblečte okna do slušivých závěsů, prosvětlete tmavé kouty lampami. Pokojové rostliny přinesou život do smutných polic i na zaprášené parapety. Velkoformátové fotografie a obrazy vtisknou bydlení další rozměr. Ukažte hostům svůj vnitřní svět skrze malé doplňky a vyprávějte k nim jejich příběhy. Malé drobnosti, dekorace nebo vzpomínkové fotografie rodiny a přátel zkrátka dodají bydlení osobitost. Vytvořte jim své místo napříč celým prostorem, obklopte se krásnými věcmi, které máte rádi a ke kterým se často vracíte. Přesně takové s vámi budou cestovat na jakékoliv místo na světě a můžete je snadno přestěhovat nebo darovat přátelům.

 

Dekorace mušle, korále na tvrzeném kameni TechniStone®
 • Save

Zdroj: www.technistone.cz

 

 1. Sáhněte po tom dobrém

Pořiďte si do svého hnízda jen věci, které za to opravdu stojí. Pořád je tu šance, že je budete stěhovat a není nic horšího než si koupit nábytek z řetězce za výhodnou cenu, který sice složíte svépomocí, ale podaří se vám to jen jednou. Další montáž a demontáž takový kousek nesnese a neudrží se dlouho pohromadě ani s pár šroubky navíc. Případně se mu časem prohne police, zvlní povrchová vrstva nebo ulomí část, kterou už nelze spravit. Do kvalitních věcí se dlouhodobě vyplatí investovat víc než do nábytku, který je zrovna trendy. Nenechávejte si rozhodnutí o koupi poctivě vyrobeného kousku na “až pak” a myslete na to hned na začátku při výběru zařízení do svého pronajatého „přístavu“. Kvalitní výrobky si drží svoji hodnotu, a kdyby vás přeci jen chytila mlsná na život někde dál, než kam se dá pohodlně dojet stěhovací dodávkou, takové kousky prodáte bez mrknutí oka a snáz než to, co prodává 150 dalších lidí v jiném barevném provedení.

Pronajaté bydlení je zkrátka báječnou příležitostí a nikoliv překážkou ke splnění snů o opravdu příjemném domově. Stačí jen pár jednoduchých triků, dobrý vztah s majitelem a pečlivý výběr. Kdekoliv vykouzlíte místo, kde můžete kvalitně a dobře žít.

 

Článek vznikl ve spolupráci s Bárou Perglovou

Bára Perglová
 • Save