Design; vztah mezi pocitem a prostorem

Pokud zařizujete či renovujete své bydlení a zamotali jste se do spletité pavučiny stylů, rozhodně využijte služby designéra.  Ten najde cestu ven a provede vás interiérovým designem jako galerií, ve které ale visí pouze líbivé originální obrazy. Opravdový profesionál dokáže poradit, jak vytvořit interiér tak, abyste se cítili dobře, ale nenechá vás do něj aplikovat věci, kterých byste později litovali. Interiér se tak nepromění v katalogový vzor ani výstavu posledních trendů, ale stane se odrazem vás samotných bez rizika z možných nezdarů a šlápnutí vedle.

 

Útulná jednoduchost

Slovenská designérka Zuzana Fašungová otevřela vlastní ateliér ihned po vysoké škole právě za účelem tvořit zajímavé, moderní koncepty bydlení s důrazem na pocit útulnosti.

 

„Útulný domov pro každého“

 

Tak zní hlavní motto ateliéru Teska, které se odráží i v tomto soukromém interiéru z dílny mladé designérky.

 

Bílá kuchyň se závěsnými světly, barovými židlemi a černou podlahou.
  • Save
Koupelna s malou skříní a bílým umyvadlem, sprchový kout bez vaničky
  • Save

 

Slova domov a útulný patří neodmyslitelně k sobě a nemusíte se jich vzdát ani ve chvíli, kdy se snažíte o minimalistický a čistý vzhled.

Při tomto projektu se opět potvrdilo, jak důležité je naslouchat požadavkům a přáním klienta. Na jedné straně stála touha po tzv. „pure designu“ a na té druhé byla snaha vytvořit hřejivý pocit domova. Myslím, že to se nám podařilo perfektně. Od původní smaragdově zelené kuchyně jsme přešli k bílo-šedé,“ sděluje Zuzana k procesu realizace interiéru.

 

Bílá kuchyňský pult s hranou
  • Save

 

„Možná někde na začátku se objevila obava z bílé pracovní desky, ta se však ukázala jako zbytečná. TechniStone® byl správnou volbou. Je odolný, na dotyk velmi jemný a esteticky atraktivní,“ doplňuje Zuzana.

Bílá kuchyně je zkrátka nestárnoucí evergreen, který prosvětlí místnost, a přitom není v rozporu s ostatními částmi interiéru. Při správné volbě materiálů rozhodně nemusíte dělat kompromis mezi designem a praktickou stránkou. Prací designéra je hledat vždy taková řešení, která uspokojí klienta, ale neberou si za to svou daň v podobě kvality a funkčnosti:

„Kuchyně musí být především praktická, samozřejmě i esteticky zajímavá, ale funkčnost u mě vždy vítězí.  Taky se mi občas stane, že v průběhu tvorby návrhu musím vstát a odejít od počítače, když klient požaduje úplné sci-fi, ale vždy se situace nakonec urovná a s návrhem jsou spokojené obě strany.“ 

 

Dobré technologie dělají složité jednoduchým

Někdy se i designér dostane do zajímavých situací, se kterými nepočítá. Technologie se neustále vyvíjejí a design je jimi přímo pohlcen. Je třeba nezaspat a být neustále v obraze v oblasti nových trendů a technických vychytávek. „Miluji teleskopickou digestoř od Gaggenau. Přijde mi velmi praktická a designová. Když ji nepoužíváme, vypadá jako stropní a následně se spustí nad varnou desku.“

 

Miska se zeleninou na kuchyňské desce
  • Save

 

V kuchyni je však Zuzana především zastáncem klasiky, proto je velkým fanouškem plynových varných desek a čerstvých bylinek: „Kuchyň, kde se skutečně vaří, by jimi měla být provoněná,“ dodává.

 

Zuzana Fašungová
  • Save
 

Zuzana Fašungová je zakladatelkou ateliéru Teska a interiérovou designérkou v bratislavském showroomu Elite Bath Kitchen.  Prošla si od čistě projektové činnosti přes návrhy interiérů až po stavbu rodinného domu, a to vše v pouhých 31 letech.