Bydlení s nepopsatelnou atmosférou: interiér s nádechem první republiky

BYDLENÍ S NEPOPSATELNOU ATMOSFÉROU: INTERIÉR S NÁDECHEM PRVNÍ REPUBLIKY

Počátkem roku 1918 se společnost začala přiklánět k zcela novým směrům literatury, výtvarnictví, ale i architektury a bydlení. Do popředí se dostala jednoduchost, čisté linie, elegance a především praktičnost. Nechtěli byste se vrátit pomocí interiérového designu do noblesního období první republiky?

  • Save

Prvorepublikový styl se nejvíce hodí do historických rodinných domů a vil, ve kterých by byla škoda nezachovat genia loci tohoto místa. Jeho prvky lze ale aplikovat i v městském bytě.

Zdroj: modernibyt.dumabyt.cz

Zapátrejte na půdě vaší babičky

Symbolem každého prvorepublikového interiéru byly originální kusy funkčního nábytku. V obývacím pokoji či ložnicích nemohl chybět dostatek úložného prostoru, od kredencí po šatní skříně. Ideální je tedy mít k dispozici nábytek z této doby. Potom už nezbývá nic jiného než ho zrenovovat. Kromě klasického hnědého dýhování se objevuje nábytek v černé, bílé, popř. šedé. Podobnou barevnou paletu zaujímají i doplňky. Použít lze v detailech taktéž petrolejovou, vínovou nebo zlatou. U našich babiček na půdě nemusíme pátrat jen po charakteristickém nábytku, ale i doplňcích, jako jsou lustry, které lze repasovat, stylové vázy, zrcadla, obrazy, foukané sklo nebo starožitný porcelán. Originální prvorepublikové kousky jistě při troše štěstí seženete i ve starožitnictví.

  • Save

Starší gauč či křesla lze očalounit kůží nebo látkou.
Zdroj: modernibytdumabyt.vshcdn.net

Duch první republiky v celém bytě

Podlaha by měla být ideálně z dubového dřeva, můžete ale sáhnout i po dlažbě. Možností je podlaha z tvrzeného kamene TechniStone®. Interiér také skvěle doplní dlažba geometrických motivů. Stěny mohou zůstat čistě bílé.

Prvorepublikový ráz lze dopřát i kuchyni a koupelně. Aby měla kuchyně nádech 30.let, je vhodné do ní zakomponovat velkou kredenc s oblým zakončením a velkým množstvím zásuvek. Kuchyňské lince ponechte minimalistický ráz.

  • Save

To, že kuchyň bude disponovat novodobými technologiemi neznamená, že nemůže mít nádech první republiky.
Zdroj: www.living.cz

  • Save

V tomto období se kladl důraz na vzdušné a elegantní vybavení koupelen s převládající bílou barvou.
Zdroj: www.technistone.cz

Informace byly čerpány z těchto zdrojů: www.dumabyt.cz, bydleni.idnes.cz, www.bydlet.cz.