Belgická odysea designu a architektury

BELGICKÁ ODYSEA DESIGNU A ARCHITEKTURY
Když se řekne Brusel, každý si představí něco jiného. Mnohé však jako první napadne Evropský parlament. To však ani zdaleka není všechno. Například nová bruselská budova EVROPA, která bude od příštího roku hostit ministerská jednání i summity prezidentů a premiérů zemí unie, je excelentní. Prosklený dům, jehož zvláštní vnitřní několikapatrová “váza”, “vejce” či oficiálně “svítící lucerna” se dostala i do nového loga Rady EU. V Bruselu ale můžete navštívit i skvělé muzeum moderního designu.

  • Save

Zdroj: archiweb.cz

Celkově město sice působí rušným dojmem, což jistě uvítají milovníci velkoměst, najdou se v něm však i místa, kam se ruch nedostane. Těmi jsou bezesporu architektonické skvosty v podobě katedrál, kterých je v Bruselu nepočítaně. Nejznámější je katedrála sv. Michaela a Guduly. Je postavena v gotickém stylu a není dokončena, ale nepoznáte to. Vstup do katedrály neplatíte, takže se klidně můžete porozhlédnout v majestátním interiéru. Pokud byste měli zájem zajít i do krypty, za malý poplatek se tam dostanete. Za zmínku zajisté stojí i bazilika Sacré-Coeur. Nenachází se sice přímo v centru města, ale určitě si ji běžte prohlédnout. Je vidět z velké dálky, není divu, vždyť je to největší stavba, jaká byla dosud postavena ve stylu art deco. Jedná se o šestý největší kostel na světě.

  • Save

Zdroj: Trip HOBO

Bruselský design

Pokud vás baví neotřelý belgický design, navštivte muzeum designu. Budete nadšeni mladými umělci, kteří přicházejí s novými vizuály a designy, které promění váš den do fantazie a barevna.

  • Save

Zdroj: https://www.brusselsmuseums.be/en/museums/adam-brussels-design-museum

  • Save

Zdroj: https://www.brusselsmuseums.be/en/museums/adam-brussels-design-museum

Crystal Belgium u vás doma

Pokud Vás Belgie i Brusel baví, nechte se inspirovat odstínem z materiálu TechniStone®, Crystal Belgium. Můžete ho hravě použít na kuchyňské desky, obklady v koupelně nebo stoly a stolky. Podívejte se na video a dejte si k němu pravé belgické pralinky:

Čůrající chlapeček se stal modelem

Nejznámější, co v Bruselu najdete z architektury, je bezpochyby náměstí Grand Place a čůrající chlapeček. Ten však ani zdaleka není tak velký, jak byste si možná mysleli. Rovněž vás překvapí, že socha chlapce má na sobě každý měsíc jiné oblečení. To použité si můžete prohlédnout v muzeu, které se zaměřuje právě na tuto atrakci. Pokud se ocitnete na náměstí Grand Place, pocítíte opravdovou sílu belgické architektury. Od té holandské se moc neliší, ale pokud se pozorně podíváte, spatříte pár rozdílů. Na tomto náměstí se nachází mnoho historických budov a dominantou je určitě radnice.

  • Save

Zdroj: Accor Hotels