2v1: kuchyně spojená s obývacím pokojem

Domy a moderní byty s otevřeným půdorysem často nemají stěny mezi místnostmi, takže obývací pokoj s kuchyní tvoří jednu místnost. Propojení jídelní a obývací části lze ale dosáhnout také probouráním dosavadních stěn. K tomuto poměrně radikálnímu kroku přistupuje stále více domácností, co je k tomu vede? Podívejme se společně na výhody a nevýhody tohoto interiérového řešení.

 

Dvakrát měř, jednou řež

Myšlenka otevřené kuchyně určitě není pro každého uživatele. Zvláště milovníci tradic, kde je oddělení místností pro daný účel nezbytné, by se propojení místností měli vyhnout, aby později nelitovali. Pokud ale po polyfunkčním prostoru toužíte, zvažte kromě svých finančních možností také využití služeb šikovného architekta nebo designéra, který vám s rozvržením místností pomůže a zároveň posoudí, která stěna lze opravdu bez obav zbourat. Navíc ne každý prostor je svým uspořádáním vhodný k tomuto zásadnímu kroku.

 

  • Save

Přestavba kuchyně může být poměrně zdlouhavý a finančně náročný proces, proto si takový krok důkladně dopředu promyslete.
Zdroj: lagohomes.com

 

Výhody otevřených kuchyní

Zázračný multitasking
Určitě jste o multitaskingu už slyšeli, jedná se o trend posledních několika let. Cílem je udělat co nejvíce činností zároveň. Při spojení kuchyně s obývací částí se tak můžete při vaření nedělního oběda dívat na oblíbený seriál, a ještě třeba dohlédnout na děti, které si v obývacím pokoji mohou hrát.

Ideální pro návštěvy
Pokud k vám často míří návštěvy, tento krok je ideální volbou. Kuchyně mohou být vybaveny ostrůvkem, který slouží zároveň jako jídelní stůl – umožní vám vařit a servírovat jídlo najednou.

 

  • Save

Tento typ kuchyně umožní během vaření konverzaci s návštěvou.
Zdroj: www.technistone.cz

 

Vzdušnost v hlavní roli
Otevřený prostor navíc podpoří v domě přirozené světlo. Díky chybějícím stěnám si tak můžete užívat vzdušného a maximalizovaného prostoru.

Najdeme zde i nevýhody

Pach jako nepřítel
Propojeným prostorem se snadno prolínají všechny vůně, ale i pachy. Ačkoliv je vůně čerstvého oběda lákává, v odpoledních hodinách už to neplatí a ani pach připáleného jídla v obývací části tolik radosti nepřinese. Myslete proto na kvalitní a výkonnou digestoř.

Nic pro introverty
Jak už jsme zmínili, ne každý člověk je zastánce otevřených prostor. Když spojíte obývací část s kuchyní, neočekávejte soukromí a intimitu.

 

  • Save

Otevřené půdorysy šíří v prostoru zvuk a hluk, bude vám to vadit?
Zdroj: interiorzine.cz